Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!
Strona główna > ZMIANY KLIMATU > Archiwum artykułów > Co każdy z nas może zrobić dla klimatu?

Co każdy z nas może zrobić dla klimatu?

Poniedziałek 2 marca 2009 / redakcja

Nasz wpływ na środowisko jest nieunikniony. Nie oznacza to jednak, że nie możemy spraw wziąć w swoje ręce i zoptymalizować własnego zużycia energii, redukując jednocześnie emisje. Przeczytaj jak tego dokonać.

W domu

W domu spędzamy najwięcej czasu i zużywamy najwięcej energii. Najbardziej energochłonne jest ogrzewanie – pochłania ono ponad 70% energii, którą wykorzystujemy w domu. Obniżenie temperatury pomieszczeń tylko o 1°C może zmniejszyć do 7% rachunki za energię. Bierzmy prysznic zamiast kąpieli w wannie. Gorący prysznic to przeciętnie cztery razy mniejsze zużycie energii niż gorąca kąpiel. Wybierajmy najbardziej energooszczędne urządzenia oznaczone symbolami A, A+ lub A++.

Gdyby każdy z nas wymienił starą lodówkę, pralkę i oświetlenie na nowe, w skali kraju zaoszczędzilibyśmy 1,5 miliarda zł rocznie. Korzystajmy ze sprzętów z myślą o oszczędzaniu energii. Wyłączajmy całkowicie urządzenia elektryczne z trybu stand-by. Dla każdego z nas to oszczędność 22 zł i 75 kg CO2 rocznie. Korzystajmy z pralki i zmywarki jedynie wtedy, kiedy są pełne. Gotujmy zawsze przykrywając garnki. Nie zapomnijmy też o gaszeniu światła i wymianie żarówek na energooszczędne.

W biurze

W pracy spędzamy około 40 godzin w tygodniu. Komputer, drukarka i pozostałe urządzenia biurowe pracują przez ten czas razem z nami. Racjonalne zużycie energii to niższe koszty utrzymania biura, jak i mniejsza emisja CO2. Wybierajmy sprzęt oznakowany EnergyStar lub TCO Development. Oznaczenia te gwarantują niższe zużycie energii. Mitem jest, że wygaszacze ekranu oszczędzają energię, prawdą że monitory zużywają jej najwięcej. Funkcję wygaszania warto zastąpić funkcją automatycznego wyłączania. Skaner, ksero i drukarkę włączajmy wtedy, gdy będziemy z nich korzystać.

Papier makulaturowy to żaden obciach – do jego produkcji zużywa się o 70-90% energii mniej w porównaniu do papieru tradycyjnego. Wymiana żarówek w lampach na energooszczędne świetlówki obniży nasze rachunki nawet o 30%.

Wychodząc z biura upewnijmy się, że światło oraz urządzenia zostały wyłączone. Przedłużacze i rozdzielacze z wyłącznikiem ułatwiają odłączanie od sieci kilku urządzeń jednocześnie.

W podróży

Emisje zanieczyszczeń z transportu stanowią 20-25% światowej emisji CO2. Krótkie dystanse pokonujmy pieszo lub wybierajmy rower, to najbardziej ekologiczne sposoby przemieszczania się. Korzystajmy z transportu publicznego. W miastach przesiądźmy się do tramwajów i miejskich autobusów. Na średnie i dalsze dystanse wybierajmy kolej. Jazda samochodem to duże ilości CO2 uwalniane do atmosfery. Wybierając samochód – warto zwrócić uwagę na model o niskim zużyciu paliwa. Pamiętajmy też o jego odpowiednim użytkowaniu. Jazda ekonomiczna to również jazda ekologiczna. Prowadźmy samochód spokojnie ze stałą prędkością nie przekraczając 2500 obr./min. Dbajmy o właściwe napompowanie opon. Wyłączajmy silnik podczas postoju. Samolot wybierajmy tylko na bardzo dalekie trasy. Emisja gazów cieplarnianych na większych wysokościach jest dwu- do trzykrotnie bardziej szkodliwa niż ta sama ilość emisji przy powierzchni Ziemi.

Offset

Nasz wpływ na środowisko jest nieunikniony.

Możemy jednak zmniejszyć nasz ślad klimatyczny poprzez neutralizację CO2 wyemitowanego w domu, pracy i podróży. Dzięki internetowym kalkulatorom CO2 oszacujemy swoją emisję i wyliczymy liczbę drzew, które zakumulują CO2. Jedno drzewo w ciągu swego życia pochłania średnio aż 750 kg CO2. Możemy drzewa zasadzić sami lub wesprzeć organizacje, które zajmują się zalesianiem lub wspieraniem inwestycji w energię odnawialną.

Warto jednak upewnić się wcześniej, że wybrane przez nas projekty służą zrównoważonemu rozwojowi lokalnych społeczności.

Ślad klimatyczny Konferencji Klimatycznej w Poznaniu (COP14) to ok. 27 tys. ton CO2. Rząd Polski zrekompensował emisję CO2, przez przekazanie na konto Funduszu Adaptacyjnego odpowiedniej ilości jednostek redukcji.

Korzystano z materiałów WWF, Aeris Futuro i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.



Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia