Solar-powered stadium in Brazil

To co jeszcze kilka lat temu wydawało się nieprawdopodobne jak scenariusz filmu sci-fi powoli staje się faktem. Brazylia, która już w tym roku gościć będzie u siebie najważniejszą piłkarską imprezę – Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej  poddała się nowemu trendowi i wyposaża swoje stadiony w panele fotowoltaiczne.

„Wielkie wydarzenia sportowe są coraz bliższe zdobycia zielonego medalu za oddziaływanie na środowisko. W ten sposób mogą one zainspirować szersze grono ludzi do działań na rzecz klimatu w celu wspierania lepszego świata.” powiedziała Christiana Figueres, sekretarz wykonawczy Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (ang: United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC lub FCCC).

Pierwotne założenia, że wszystkie nowo powstałe obiekty już podczas goszczenia turnieju będą wyposażone w podobne instalacje spaliły na panewce. Obecnie pewnym jest, że co najmniej siedem z dwunastu piłkarskich aren, które zostaną wykorzystane podczas mundialu będzie dysponowało panelami fotowoltaicznymi. Będzie to najbardziej przyjazny środowisku puchar świata w historii wszystkich sportów drużynowych. Kraj kawy nie zamierza jednak porzucić ambitnych planów. W najbliższej przyszłości planuje się doposażyć pozostałe pięć stadionów w podobne instalacje. Po zakończeniu imprezy nadwyżki wyprodukowanej energii będą sprzedawane do sieci, co zapewni dodatkowe wpływy i zwiększy ich rentowność.

Główną wizytówką eko-mundialu będzie legendarna Maracana. Świątynia futbolu, która zapisała wiele wspaniałych kart historii tej dyscypliny, zostanie wyposażona w 1,5 tysiąca paneli, z czego każdy będzie zdolny wyprodukować 245W, a także system gromadzenia i ponownego wykorzystywania wody deszczowej.

Jak się okazuje piłka nożna wcale nie ma monopolu na promowanie prosumenckich postaw. Podobne obiekty powstają w NFL – lidze futbolu amerykańskiego. Na razie nie jest to rozwiązanie popularne, i jedynie kilka stadionów wyposażonych jest w podobne rozwiązania, jednak perspektywy przedstawiają się bardzo obiecująco.

fot: Deutsche Welle