9 grudnia w szczecińskim biurze Polskiej Zielonej Sieci odbyło się spotkanie zamykające pierwszą edycję konkursu “Energia to Ty-Włącz się do sieci!”. W spotkaniu, oprócz pracowników PZS  udział wzięli również przedstawiciele studenckich komisji konkursowych, którzy podczas trwania konkursu codziennie czuwali nad jego prawidłowym przebiegiem. Serdecznie Wam dziękujemy za pomoc i zaangażowanie!

SONY DSC

W konkursie prosumenckim wzięły udział 4 szczecińskie domy studenckie. Podczas rywalizacji mieszkańcy akademików wcielali się w rolę prosumentów produkując energię elektryczną. Ilość wyprodukowanej energii na bieżąco zliczał specjalny program komputerowy, a uzyskaną energią zasilane były sprzęty stanowiska konkursowego. Studenci mogli też ładować nią swoje telefony komórkowe.

Analizując tabelę z wynikami można zauważyć, że właściwie każdy akademik mógł wygrać. Wyniki z 5 dni konkursowych są bardzo zbliżone, co oznacza, że nawet godzinna przerwa w tygodniowym generowaniu mogła się przyczynić do przegranej.

ostateczne wyniki szczecin

Możemy też zauważyć, że mieszkańcy jednego akademika bardziej starali się na początku, podczas gdy u innym apetyt rósł w miarę jeżdżenia i dopiero pod koniec tygodnia uzyskiwali lepsze wyniki.

konkurs w akademikach

 

Przyglądając się wynikom można wysnuć przypuszczenie, że studenci z akademika Uniwersytetu Szczecińskiego, którym w pierwszych dniach konkursu udało się wyprodukować najwięcej watogodzin, pod koniec tygodnia opadli z sił przez co ostatecznie spadli na koniec tabeli. Za to studenci DS1 Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego (ZUT) z dnia na dzień uzyskiwali coraz lepsze wyniki, aż ostatniego dnia konkursu pobili dzienny rekord produkując aż 510 Wh energii. Podobnie walczyli mieszkańcy Amicusa (również ZUT), jednak w ich przypadku zbyt późno nastąpiła mobilizacja i w ostatnich dniach konkursu nie dali rady nadgonić braków z początku tygodnia. Inaczej było z przedstawicielami Akademii Morskiej, którzy najlepszy wynik osiągnęli nie w piątek, a w środę. Ogólnie prowadzili bardzo wyrównaną walkę, jednak wydaje się, że ostatniego dnia spoczęli na laurach i w rezultacie ukończyli konkurs na drugiej pozycji, z różnicą poniżej 50 Wh.

Zachęcamy również do zapoznania się z pełną fotorelacja z konkursu,
dostępną w serwisie flickr, na profilu Polskiej Zielonej Sieci:

Na początku przyszłego roku rozpoczniemy przygotowania do przekazania nagrody dla zwycięskiego akademika. Studenci DS1 i Półsanatorium Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wiosną będą już mogli korzystać z parkingu rowerowego oraz wypożyczalni rowerów!

Wkrótce też ruszymy z przygotowaniami do drugiej edycji konkursu, która odbędzie się w Krakowie. Mieszkańcy krakowskich akademików, bogatsi w wiedzę na temat szczecińskiej edycji będą mogli dokładnie zaplanować swoją strategię – ciekawe którzy studenci  wykażą się lepszym potencjałem energetyczny!

Protokół wyników konkursu: