Polska Zielona Sieć rozpoczyna nową kampanię pn. “Nowocześnie, energooszczędnie, odpowiedzialnie – inteligentne sieci energetyczne.” Do końca 2014 roku będziemy edukować na temat zbliżających się zmian w systemach energetycznych i ich wpływie na zwykłych użytkowników energii. Przede wszystkim jednak będziemy chcieli pokazać, jakie korzyści i możliwości będą mogły przynieść każdemu z nas inteligentne sieci energetyczne (ISE).
Jest to już nasz drugi projekt edukacyjny mówiący o nowoczesnych, energooszczędnych i odpowiedzialnych nawykach związanych z energią. W poprzedniej edycji kampanii Neo Nawyki poruszaliśmy temat racjonalnego gospodarowania energią. Promując tematykę projektu wyprodukowaliśmy m.in. grę komputerową: “NEO NAWYKI czyli uratuj świat” oraz gigantyczną konstrukcję rowerową, którą przemierzyliśmy w rajdzie rowerowym trasę ze Szczecina do Krakowa.

Filmową relację z rajdu można obejrzeć tutaj:

Rajd rowerowy NEOnawyki from Polska Zielona Siec on Vimeo.

W tym roku idziemy o krok dalej. Do 2020 roku 80% Polaków ma być powiązanych z inteligentną siecią energetyczną (ISE), dlatego będziemy nie tylko zachęcać do oszczędzania energii, ale również tłumaczyć, czym są inteligentne sieci energetyczne oraz promować aktywną postawę prosumencką.

    PROSUMENT to konSUMENT przyszłości, PROfesjonalny konsument, który nie tylko przyjmuje oferowane mu dobra, ale sam PROdukuje energię.

Dlaczego ISE?

Inteligentna sieć energetyczna to system, który wykorzystując nowoczesne technologie pozwala na stałe monitorowanie produkcji i zużycia energii w czasie rzeczywistym. Poprzez specjalne liczniki (tzw. liczniki inteligentne) oraz system informatyczny każdy z nas będzie mógł na bieżąco kontrolować zużycie energii i wysokość rachunku. System ISE, który już został wprowadzony w wielu państwach w Europie, jest również jednym ze sposobów, który ma ustrzec nas przed przerwami w dostawie energii m.in. dzięki rozwojowi systemu rozproszonych źródeł energii odnawialnej (OZE) oraz wyrównaniu jej dobowego zużycia.

„Za trzy lata możliwe przerwy w dostawach prądu.”
„Za 4 lata zaczniemy w Polsce celowo wyłączać prąd. Będzie go za mało.”
„Ceny energii ciągle rosną.”

Na takie nagłówki trafiamy w prasie coraz częściej. Niektórzy recepty na kryzys energetyczny upatrują we wzmacnianiu energetyki węglowej. Czemu jednak nie mielibyśmy iść z duchem czasu i rozwijać czyste, nowoczesne źródła energii? Spójrzmy na przykład Wielkiej Brytanii:

„Przez 1,5 roku od wejścia w życie brytyjskiego systemu wsparcia dla prosumentów na Wyspach zainstalowano prawie 800 MW mocy w samej tylko fotowoltaice. To tylko 100 MW mniej niż moc planowanego bloku w Opolu, który rząd nazywał „strategicznym” – mówi Ilona Jędrasik z Koalicji Klimatycznej. – 1,5 roku to tyle, ile nasi prosumenci czekają na właściwe zapisy prawne. A w tym czasie Polacy mogliby już sami wytwarzać tyle energii, co duża elektrownia – dodaje.

Produkuj prąd – to się opłaca!

Mimo, że nie mamy w Polsce jeszcze odpowiednich regulacji prawnych to jednak wydaje się, że ich uchwalenie to kwestia czasu i wkrótce każdy z nas będzie mógł zostać Prosumentem.
Czy wobec tego naprawdę jest nam potrzebna kolejna elektrownia węglowa? Czy nie lepiej w czasie stale rosnących cen prądu zostać Prosumentem i samemu produkować energię z odnawialnych źródeł: wiatru lub słońca, a jej nadwyżki sprzedawać do sieci? Na to i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w trakcie kampanii.

NASZE DZIAŁANIA

Co będzie się działo do końca 2014 roku:

Chcesz wiedzieć więcej na temat ISE? Zapoznaj się z naszą ulotką!