Od października do grudnia 2014 roku zorganizowaliśmy w sumie sześć debat studenckich w pięciu miastach w Polsce. Była to druga tura debat studenckich organizowanych w ramach kampanii “Nowocześnie, energooszczędnie, odpowiedzialnie – inteligentne sieci energetyczne”. W ubiegłym roku mówiliśmy o tym czym są inteligentne sieci energetyczne i jakie mają znaczenie dla efektywności energetycznej i produkcji energii.
W tym roku poszliśmy o krok dalej i podczas organizowanych spotkań omawialiśmy aspekt społeczny wdrażania ISE –  demokrację energetyczną.  Ekspertką, która podczas wszystkich sześciu spotkań omawiała tę tematykę była pani Beata Maciejewska (Zielony Instytut).

Pierwsze spotkanie odbyło się na Politechnice Gdańskiej. Współorganizatorem tego wydarzenia było Naukowe Koło Studentów Elektryków Politechniki Gdańskiej. Studenci znający temat inteligentnych sieci energetycznych, prosumenta oraz odnawialnych źródeł energii od strony technicznych wyzwań jakie stawiają one przed nimi – przyszłymi specjalistami dziedziny energetyki bardzo żywiołowo dyskutowali z zaproszoną ekspertką. Mamy nadzieję, że udział w debacie, która nie skupiała się na technicznych rozwiązaniach tylko na aspektach społecznych pozwoliła studentom odrobinę otworzyć głowy i rozszerzyć ich spojrzenie na problem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Podobnie było na Politechnice Warszawskiej, gdzie współorganizatorem wydarzenia było  Koło Naukowe Budownictwa Ogólnego. Mamy nadzieję że dzięki debacie przyszli konstruktorzy zrozumieli społeczne znaczenie energetyki prosumenckiej, której promowaniem  będą się pośrednio zajmowali w niedalekiej przyszłości np podczas projektowania domów jednorodzinnych (w przyszłości wszystkie nowo powstałe i remontowane budynki  będą musiały być wyposażone w źródło energii odnawialnej). Jednak debaty odbywały się nie tylko na uczelniach technicznych ale też np na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie – tam w debacie uczestniczyli nie tylko studenci ale również uczniowie  z pobliskiego liceum. Współpracowali z nami również studenci z kierunków takich jak geografia, ekonomia oraz zarządzanie czy marketing.

Z relacji studentów  wynika, że tematyka debat była dla nich interesująca i że zostali zachęceni do tego by bardzo poważnie rozważyć możliwość zostania prosumentem. Bardzo nas cieszy fakt, że debaty spotkały się z dużym zainteresowaniem  (w sumie w 6 debatach udział wzięło 299 osób!)  oraz to, że studenci chętnie dyskutowali z zaproszoną ekspertką.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z debat studenckich:

Prezentacja omawiana podczas debat jest również dostępna na naszej stronie: http://dlaklimatu.pl/prezentacja-z-debat/