Lublin zbior
Akcja uliczna „Energia w przestrzeni miejskiej” 9-10 lipca zawitała do pięknego, słynącego z pierników Torunia. Było to już siódme z kolei miasto, do którego przybyły prądotwórcze rowery Polskiej Zielonej Sieci.

Stoisko usytuowane było na Rynku Nowomiejskim. Ze względu na charakterystykę miejsca, część odbiorców stanowili turyści, którzy postanowili wykorzystać wspaniałą pogodę i udać się na spacer.

Toruń był miastem rekordów. Co rusz padały nowe, oszałamiające wyniki w konkursie pod nazwą „Szybki Prosument”, który polegał na wyprodukowaniu jak największej ilości energii elektrycznej w ciągu 30 sekund. Na szczególne wyróżnienie zasługują rowerzyści, którzy bardzo licznie przystępowali do prądotwórczych zmagań, oraz prądotwórcza rodzina pod batutą pana Daniela, który jako pierwszy przekroczył magiczne półtora watogodziny w 30 sekund i bardzo długo pozostawał liderem. Dopiero na samym finiszu toruńskiej akcji został pobity przez Michała, który osiągnął wynik 1,60 Wh. Zanim znaleźliśmy się w mieście piernika, nikt z nas nie zdawał sobie sprawy, że w ciągu pół minuty można za pomocą własnych mięśni wyprodukować ponad półtora watogodziny. Jednak częstotliwość bicia serca po takim wysiłku na pewno skłoni wszystkich uczestników do refleksji na temat tego, jak wiele potrzeba energii do zasilenia urządzeń na co dzień wykorzystywanych w gospodarstwie domowym oraz na temat korzyści ekologicznych i finansowych jakie niosą za sobą odnawialne źródła energii.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Torunia: