Tematyka inteligentnych sieci energetycznych to wciąż pewnego rodzaju zagadka. Niewiele osób wie co oznaczają zmiany wprowadzane w polskim systemie energetycznym. Niewiele też osób wie jakie dają możliwości. Dlatego właśnie powstał energetyczny spot Polskiej Zielonej Sieci, który wkrótce pojawi się w polskich stacjach radiowych! Postanowiliśmy zestawić w nim, w dość obrazowy i nie do końca poważny sposób przestarzałe i nowoczesne rozwiązania energetyczne, posłuchajcie sami:

Dlaczego promujemy prosumenta?

W polskim systemie energetycznym brakuje nowoczesnych rozwiązań. Za mało energii uzyskujemy z odnawialnych źródeł. Jednocześnie za dużo jej tracimy przesyłając na dalekie odległości (przypomnijmy, że w naszym kraju straty wynikające z przesyłu sięgają nawet 12%!).
Zastąpienie tradycyjnych sieci energetycznych inteligentnymi (ISE) jest krokiem na przód, który pomoże unowocześnić naszą energetykę. Jednak aby ISE z nowoczesnej technologii stały się systemem energetyki obywatelskiej niezbędni są prosumenci (Kim jest prosument?) !

komin

mikrogeneracja

Wiemy, że każda duża inwestycja szkodzi naszemu środowisku, dlatego uważamy, że najzdrowszym dla naszej planety (a także nas samych) sposobem na pokrycie stale rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną jest energetyka rozproszona. Wytwarzanie energii w  mikroinstalacjach to wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Dodatkowo, prosumenci wytworzoną energię w większości zużywają w swoich domach – w miejscu jej produkcji co niweluje straty energii związane z jej przesyłem.

Podsumowując:

Generacja energii w skali mikro jest ekologiczna, bezpieczna i bezemisyjna. Nie zatruwa życia ani nam ani naszym sąsiadom, w przeciwieństwie do np.: spalania węgla kamiennego, które  jest dominującym źródłem zanieczyszczeń powietrza.