kolaż z neowideo1 na headline

Wiemy już kto zwyciężył w konkursie na film amatorski NeoWideo, promujący nowoczesne, energooszczędne i odpowiedzialne podejście do konsumpcji oraz produkcji energii. Na konkurs zostało zgłoszonych 35 filmów! Po naradach Jury wybrało zwycięski film i przyznało kilka wyróżnień.

Poziom był bardzo zróżnicowany, tak jak i formy nadsyłanych prac wideo: od filmów instruktażowych i edukacyjnych, przez filmy humorystyczne, piosenki z teledyskami, aż do reportaży i wywiadów.

Jury postanowiło przyznać nagrodę główną pracy Marka Pawlikowskiego pt. Smog City. Film prezentuje wysoki poziom pod względem merytorycznym, artystycznym i technicznym. Wyróżnia się nietuzinkowym, dobrze przygotowanym scenariuszem, wykorzystując przy tym konwencję baśni. W całościowy i przystępny sposób dotyka tematyki konkursu i dobrze oddaje nową perspektywę udziału każdego z nas w systemie energetycznym, jako odbiorców, jak i indywidualnych producentów energii. Film nie ogranicza się do promowania ekologicznych praktyk użytkowania energii w domu, ale pokazuje jak pojedyncze osoby mogą przyczynić się do pozytywnych zmian systemowych. Przedstawia tym samym o wiele szerszą perspektywę, która jest przyszłością inteligentnej energetyki. Ponadto Jury doceniło wykonanie filmu na wysokim poziomie i jego elegancką “kreskę”.

Jury na drugim miejscu wyróżniło film Kamila Sarny pt. Pokaż Na Co Cię Stać. Praca ta ma postać ruchomego kolażu wykonanego ze zdjęć. Jednak mimo swojej skromnej formy, zachowuje wysoki poziom estetyczny. Walory te w połączeniu z bardzo pozytywnym wydźwiękiem pracy oraz dużym potencjałem motywowania użytkowników energii do zmiany nawyków na lepsze skłoniły Jury do podjęcia takiej decyzji.

Zwycięzca otrzyma od nas nagrodę główną w postaci kamery cyfrowej. Zwycięskie NeoWideo zamieszczamy poniżej.

 

Dodatkowo Jury postanowiło wyróżnić filmy następujących osób:

– Paulina Ciąćka za film Myśl Odpowiedzialnie
– Michalina Baran i Marcin Wawrowski za film Metanator
– Sławomir Ostrowski za film Wszyscy w Sieci
– Dawid Bedrunka za film Adin, Oszczędzaj
– Katarzyna i Jakub Preuhs za film Ekoman
– Kółko Filmowe z X LO w Gdyni w składzie: Magda Wasielewska, Karolina Szachowicz, Aleksandra Rzeczkowska, Emilia Mariańska, Alicja Lisowiec, Anna Zienkiewicz (opiekunka koła) za film 10 Prostych Zasad Oszczędzania Energii w Domu
– Miłosz i Bartek Karscy za film Energia w Naszym Życiu

 

Zachęcamy do obejrzenia innych nadesłanych na konkurs filmów. Naprawdę warto! Znaleźć je można pod linkiem http://vimeo.com/zielonasiec.

Jesteśmy pod dużym wrażeniem przysłanych prac. Ich ilość i jakość przerosła nasze oczekiwania. Cieszymy się, że tak wiele osób zainteresowało się tematem energii. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, a także osobom, które zaangażowały się w promocję konkursu, szczególnie zaś nauczycielom współpracującym z Polską Zieloną Siecią, którzy informację o naszym konkursie szerzyli wśród swoich uczniów. Jeszcze jedne podziękowania należą się naszemu Patronowi, portalowi Filmweb.pl.

Do wszystkich uczestników konkursu zostaną wysłane drobne upominki.

Poniżej zamieszczamy protokół z obrad Jury.

protokół.jury.NeoWideo