PrzegladInspirujące filmy, liczna publiczność, ciekawe dyskusje – tak w skrócie można podsumować przegląd filmów dokumentalnych “Zmiany klimatu – Społeczność – Przyszłość”, z którym w styczniu i lutym byliśmy w Warszawie, Rzeszowie i Wrocławiu.

Przegląd był ostatnim polskim akcentem trwającej trzy lata międzynarodowej kampanii ClimATE Change, którą w naszym kraju realizowaliśmy pod nazwą “Klimat dla rolników”. Impreza była także okazją do świętowania Jubileuszu 20-lecia Polskiej Zielonej Sieci oraz miejscem oficjalnej premiery naszej najnowszej publikacji – książki “Żywność przyjazna dla klimatu. I inne rozwiązania, dzięki którym możemy chronić klimat” autorstwa Marcina Gerwina.

Program filmowy przeglądu został częściowo przygotowany we współpracy z międzynarodowym festiwalem Terra di Tutti Film Festival z Włoch, a lokalnymi partnerami wydarzenia były organizacje członkowskie i partnerskie Polskiej Zielonej Sieci: Stowarzyszenie Ekoskop (Rzeszów), Fundacja EkoRozwoju (Wrocław), Instytut Globalnej Odpowiedzialności (Warszawa).

W programie naszego przeglądu znalazło się w sumie 9 zagranicznych filmów dokumentalnych, które w ostatnich latach były wyświetlane i nagradzane na licznych międzynarodowych festiwalach. Zaprezentowane filmy, w większości nigdy niepokazywane wcześniej w Polsce, podejmowały temat wpływu zmian klimatu i nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych na społeczności i środowisko w różnych częściach naszej planety. Dwa dni filmowych projekcji umożliwiły naszym widzom swoistą podróż przez świat rdzennych ludów i społeczności lokalnych m.in. w takich krajach, jak Burkina Faso, Mali, RPA, Ekwador, Brazylia, Kostaryka, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Indie, Kanada, USA i innych.

Dwoma największymi hitami naszego przeglądu były bez wątpienia filmy “To zmienia wszystko (“This Changes Everything”) oraz “Inhabit: z perspektywy permakultury”. Pierwszy z nich, który zaprezentowaliśmy polskiej publiczności jako pierwsi, to dokument towarzyszący najnowszej książce znanej aktywistki i dziennikarki, Naomi Klein, w którym zastanawia się ona, w jaki sposób obecny kryzys klimatyczny może stać się szansą na radykalną zmianę dominującego globalnie systemu społeczno-gospodarczego. “Inhabit”, z kolei, to film pokazujący na przykładzie przeróżnych inicjatyw w Stanach Zjednoczonych, jak zasady permakultury mogą być drogą do rozwiązania problemów związanych z rolnictwem, ochroną przyrody, gospodarką oraz wieloma innymi.

Obok projekcji filmów bardzo ważną część naszego przeglądu stanowiły dyskusje z zaproszonymi gośćmi. W każdym mieście jedna dyskusja skupiała się na obliczach współczesnego aktywizmu w kontekście wyzwań klimatycznych, środowiskowych i społecznych, a druga na permakulturze i jej znaczeniu w zmaganiach ze zmianami klimatu i ochronie przyrody.

Wszystkim uczestniczkom i uczestnikom Przeglądu Filmów Dokumentalnych “Zmiany klimatu – Społeczność – Przyszłość” w Warszawie, Rzeszowie i Wrocławiu bardzo dziękujemy za liczne przybycie!

Dla wszystkich, którzy nie mogli być z nami, mamy niespodziankę. Poniżej możecie zapoznać się z zapisem dwóch dyskusji, które odbyły się w trakcie naszego przeglądu po projekcjach filmu “To zmienia wszystko”. Zapraszamy do oglądania i słuchania!

Pierwsze nagranie to zapis wideo dyskusji z Warszawy, którą prowadził Piotr Trzaskowski z Akcji Demokracja i w której udział wzięli: Danuta Przywara – prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Ernst Jan “Struś” Stroes – współzałożyciel Polskiej Zielonej Sieci oraz specjalista ds. pomocy rozwojowej i zrównoważonego rozwoju, Adam Wajrak – obrońca dzikiej przyrody, dziennikarz i publicysta, oraz Tomasz Terlecki – szef programu na Europę Środkową i Wschodnią w Europejskiej Fundacji Klimatycznej.
 

 
Drugie nagranie to zapis audio dyskusji z Wrocławia, którą prowadziła Emilia Ślimko z Polskiej Zielonej Sieci i w której udział wzięli: Dorota Danowska – aktywistka i działaczka na rzecz praw zwierząt, Andrzej Jóźwik – dziennikarz i publicysta, Lech Moliński – dziennikarz i animator kultury z Wrocławskiej Fundacji Filmowej, oraz dr Jacek Pluta – socjolog i badacz miasta.
 

 
Przegląd Filmowy “Zmiany klimatu – Społeczność – Przyszłość” był dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu “ClimATE Change – Enhancing competences on relationship between MDG 1 and 7 as effective approach to meet both goals”. Za treść wydarzenia odpowiedzialna jest Polska Zielona Sieć i nie może ona być postrzegana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.