konkurs kolaż

6 grudnia, w ostatnim dniu konkursu Energia to Ty – włącz się do sieci!, studenci z jednego ze szczecińskich akademików sprawili sobie wspaniały prezent mikołajkowy. 4 domy studenckie różnych uczelni konkurowały w konkursie polegającym na produkcji energii na rowerach. Poziom był bardzo wyrównany. Wszyscy studenci mieli bardzo dużo energii i łącznie wytworzyli prawie 6000 watogodzin. A który akademik miał najbardziej aktywnych prosumentów?

 

Zwycięzcą konkursu Polskiej Zielonej Sieci “Energia to Ty – włącz się do sieci!” został Dom Studencki nr 1 i Półsanatorium Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego! Serdecznie gratulujemy! Zwycięzca otrzyma nagrodę w postaci mini-wypożyczalni rowerów (5 sztuk) wraz z parkingiem rowerowym do bezpłatnego użytku dla mieszkańców domu studenckiego o łącznej wartości 15 000 zł.

 

Dla najbardziej aktywnych podczas konkursu prosumentów mieliśmy także mniejsze nagrody niespodzianki w postaci toreb z bawełny organicznej z hasłem: nie każdy oldschool jest cool, polska energia może być inteligentna. Mamy nadzieję, że torby będą długo służyć.

konkurs 2 słabsze

 

Mamy nadzieję, że konkurs skłoni studentów do przemyślenia swojej roli jako konsumentów energii oraz przyszłych prosumentów. Może część z Was, zakładając w przyszłości własne domy, weźmie pod uwagę możliwość produkcji energii przy pomocy własnych mikroźródeł, np. paneli fotowoltaicznych. Nowoczesne, energooszczędne i odpowiedzialne podejście do energii przynosi korzyści samym konsumentom, a także całemu systemowi energetycznemu.

Zaś co do nagrody, liczymy, że zachęci do korzystania z szybkiego, przyjemnego i ekologicznego środka transportu, jakim jest rower. Jeśli nie przywieźliście ze sobą na studia roweru, to już niedługo będziecie mogli wypróbować jazdy po naszym pięknym mieście Szczecinie rowerem wypożyczonym za darmo we własnym akademiku.

Gratulujemy wszystkim mieszkańcom akademików, którzy brali udział w konkursie, a także Kierowniczkom domów studenta, które wspaniale dopingowały, i dziękujemy za wspólną zabawę. Walczyliście wytrwale! Studenci obierali różne taktyki na udział w konkursie i włożyli naprawdę dużo wysiłku, by wyprodukować każdą watogodzinę. Niektóre akademiki z każdym dniem uzyskiwały coraz lepszy wynik, a inne stawiały na bardzo energetyczny start i pierwsze dni. Wyniki były dość zbliżone i każdy z uczestników był bardzo blisko zwycięstwa.

ostateczne wyniki szczecin

Szczecińscy studenci wytworzyli łącznie 5931,06 watogodzin! Energia ta była na bieżąco zużywana przy ładowaniu laptopów czy komórek. Oto przykłady tego, co można zasilić takim wynikiem:

  • 84 godziny pracy laptopa (przy zasilaczu 70W),
  • ponad 20 dni ładowania telefonu komórkowego (przy zasilaczu 12W),
  • prawie 25 dni pracy świetlówki energooszczędnej o mocy 10W.

W nadchodzącym roku podobny konkurs odbędzie się w Krakowie. Wtedy będziemy mogli porównać prosumenckie siły studentów z obu miast.