Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!
Strona główna > ZMIANY KLIMATU > BLOG > Własne zdanie w informacyjnym tyglu. Poradnik dla zdezorientowanych - cz. (...)

Własne zdanie w informacyjnym tyglu. Poradnik dla zdezorientowanych - cz. 2

Poniedziałek 11 maja 2009 / Marta Śmigrowska

Informacje w dzisiejszych czasach są jak rwący, potężniejący strumień. Nie wyrobimy sobie opinii chwytając w dłonie kilka kropel.

Chcę mieć zdanie nt. zmian klimatycznych tu i teraz. Mam już podświadome uczucie, w co chcę uwierzyć: jeżeli jestem pro-ekologiczny wierzę, że zmiany klimatyczne to dzieło człowieka, jeżeli komfort materialny cenię wyżej niż dobro środowiska naturalnego – wiem, że to wszystko bzdury, a globalne ocieplenie to wynik czynników naturalnych. Intuicyjnie w strumieniu informacji wychwytuję te klika newsów, które potwierdzą moje założenie.

Mam w ten sposób pewną szansę, że dokonuję właściwego wyboru, ale czy jako osoba myśląca chcę poprzestać na tak mizernej diagnozie?

Problem w tym, że dzisiaj człowiek myślący powinien zająć stanowisko wobec wielu palących problemów, natury moralnej, ekonomicznej, czy politycznej. A rzetelna diagnoza nt. zmian klimatycznych, która umożliwi mi opowiedzenie się z podniesioną głową po którejś ze stron, wymaga czasu i zaangażowania. A przecież nikt nie ma prawa wymagać ode mnie, że jako inkasent gazowy, czy grafik w agencji reklamowej, obciążony masa innych obowiązków, zanurzę się głęboko w tym strumieniu informacji!

Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla IPCC. Mowę wygłasza Rajendra Pachauri, przewodniczący IPCC

Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla IPCC. Mowę wygłasza Rajendra Pachauri, przewodniczący IPCC
Fot: Scottlondon (flickr)

Ulubiony kiosk z informacjami

Na szczęście nikt tego ode mnie nie wymaga. Powstała taka platforma informacyjna, taki kiosk z informacjami, który mimo pewnych kontrowersji, oferuje informację wiarygodną i wyważoną. To IPCC - Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatycznych przy ONZ, wspólnie z Alem Gore laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2007.

Spośród wszystkich agend i instutucji zajmujących się zmianami klimatycznymi na świecie IPCC cieszy się największą wiarygodnością. Grupuje naukowców i badaczy nominowanych przez wiodące instytuty naukowe oraz rządy (również te, które są przeciwne działaniom na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych), reprezentujących szerokie spectrum interesów i punktów widzenia – od wykładowców uniwersyteckich, poprzez instytuty badawcze, po przedstawicieli biznesu. Raporty IPCC powstają w żmudnym, dwustopniowym procesie uzgodnień naukowych i technicznych, co ma zapewnić pełen obiektywizm i wiarygodność wyników.

Proces powstawania raportów jest apolityczny – przedstawiciele poszczególnych rządów biorą udział jedynie w powstawaniu krótkiego streszczenia skierowanego do polityków. Naukowcy. którzy za działalność w ramach IPCC nie otrzymują wynagrodzenia, pozostają odpowiedzialni za całość raportu, liczącego tysiące stron.

Ostatni, IV Raport IPCC jest fundamentem działań rządów i agend międzynarodowych zajmujących się zmianami klimatycznymi.

Ponad 2500 naukowców uczestniczyło w procesie weryfikacji IV Raportu IPCC

Ponad 800 naukowców przyczyniło się do powstania Raportu

Ponad 450 naukowców objęło funkcję autorów wiodących Raportu

Ponad 130 krajów reprezentowali naukowcy

6 lat zajęło przygotowanie IV Raportu

Nie znajduję po drugiej stronie klimatycznej barykady tak wiarygodnej, szeroko zakrojonej inicjatywy naukowej.

Cóż stwierdza IPCC?

IPCC orzekło, że zmiany klimatyczne są dziełem człowieka z prawdopodobieństwem ponad 90%. Prognozy na przyszłość są, niestety, ponure:

- wg ostrożnych szacunków temperatura w XXI wieku wzrośnie o 1,8-4°C; a wg najbardziej alarmistycznej prognozy - nawet o 6,4°C

- poziom oceanów podniesie się o 28-43cm

- do połowy wieku całkowicie zaniknie letnia pokrywa lodowa Arktyki

- wyraźnie wzrośnie częstotliwość fal upałów oraz intensywność burz tropikalnych

- w 2080 roku nawet 3,2 miliarda ludzi nie będzie miało dostępu do wody, a ponad 600 milionów ludzi będzie cierpiało głód

- aby nie dopuścić do przekroczenia wzrostu średniej temperatury o 2,0-2,4°C, należy do roku 2050 roku ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 50-85%.

Rzucając okiem na IV Raport IPCC weryfikuję moje pierwsze, intuicyjne mniemanie nt. zmian klimatycznych. Opowiadam się za działaniem na rzecz łagodzenia zmian klimatu. Wszystkim poszukującym rzetelnej wiedzy w tym zakresie polecam kompilację wyników Raportu - Summary for Policymakers, gdzie zwięźle zaprezentowano najważniejsze rewelacje wypracowane przez IPCC.

Pierwsze zdjęcie: flickr

Informacje dodatkowe

Opisana powyżej żmudna formuła konsultacji w ramach IPCC, gwarantująca ujęcie punktu widzenia wszystkich państw (również państw, którym nie na rękę działania na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych, takich jak eksporterzy ropy) jest również istotną wadą IPCC. Czasochłonny proces uzgodnień sprawia, że raporty bywają konserwatywne w ocenie zagrożenia. Najświeższe dane naukowe wskazują, że prognozy IPCC dotyczące zagrożenia zmianami klimatycznymi są zbyt ostrożne i niedoszacowane. Mówiąc krótko – będzie jeszcze gorzej.



Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia